NEY MERKEZİ

  • slidebg1
  • slidebg1
  • slidebg1
  • slidebg1
  • slidebg1

1988 Bursa doğumludur. Babasının neyzen, ney yapımcısı ve tamburi olmasından dolayı musiki içerisinde büyüdü. Küçüklüğünden beri spor ile meşguliyetinden d olayı Anadolu Üniversitesinde Tenis Antrenörlüğü bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarının başında sadece hobi olarak üflediği ney; Neyzenlerin Kıblesi olan Kutbi Nayi Niyazi Sayın hocadan etkilendikten sonra tek meşguliyeti haline geldi. Askerden döndükten sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk musikisi konservatuarına devam etti. Babası Osman Kenarda ve Neyzen-Hattat Ömer Yıldız hocalarından uzun zaman ney meşk ettikten sonra, Babasına uzun yıllar ney yapımı konusunda çıraklık yaptı, icazetiyle 2010 yılında Eskişehir Mevlevihanesi'nde Ney Atölyesini açtı. 2010 yılı nisan ayında Eskişehir Mevlevihanesi'nde neyzen ve ney yapımcısı olarak göreve başladı ve görevine devam etmektedir. 2010 yılından beri Kanuni Emre Türe ile Aşkı Sada grubunu kurdu ve saz eserlerinden oluşan konserler vermeye devam etmektedirler. 2011 yılından beri Odunpazarı Halk Eğitim Merkezinde Ney Eğitmenliğine devam etmektedir.2012 yılında İTB Berlin fuarında, 2015 yılında Dünya Ağaç festivalinde Neyzen ve Ney yapımcısı olarak ülkesini temsil etti. 2013 yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak, Kültür Bakanlığına ait Ney yapımcısı olarak sanatçı kimliği aldı. Mustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı ve Trakya Üniversitesi Müzik Bölümünde Ney Yapımı ile ilgili konferanslar verdi. 2013 Türk Dünyası Başkenti Vakıfı ile "Ney Sazının geliştirilmesi ve fiziksel yetersizlikten ötürü icrası gerçekleşemeyen neylerin icra edilebilmesi" konulu 6 projesi kabul edildi.2014-2016 Tepebaşı Belediyesi 19 Mayıs Gençlik merkezinde Ney eğitmenliği yaptı.2016 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çalgı Yapım bölümüne girdi. 2019 yılında Anadolu Üniversitesinde Ney eğitmenliği yaptı. 

Kutbu Nayi Niyazi Sayın hocanın isteği ve teşviğiyle, Babası Osman Kenarda ile birlikte Ekleme Ney Sistemi üzerinde yoğun çalışmalar yaparak; Daha volümlü, daha kontrollü, daha rahat ve akort-entonasyon sorunu olmayan Ney'ler üreterek Kutbu Nayi Niyazi Sayın hocadan icazet almışlardır.

Eskişehir Odunpazarı Kurşunlu Külliyesinde(Eskişehir Mevlevihanesi) Ney yapımı, ney dersleri, dinletiler ve Sema Ayini Şerifler de icraya devam etmektedir.

Evli ve "Nefes" adında bir kızı vardır. 2021 yılından İstanbul Üsküdar'a Ney Merkezi'nin şubesini açtı.

Eskişehir Web Tasarım