NEY ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kamış kendi halinde kurumuş olmalı, yakılmış ya da güneşte kurutulmuş olmamalıdır Eğer ki yakılmışsa; kamış üzerinde kahverengi siyah olarak ateş izleri belirgindir. Güneşte kurutulmuş ise;kamış sarıdan ziya de beyaz bir renk almıştır. Zaten yaş ise; genelde daha çok boğum diplerinde yeşil kalan yerleri görebilirsiniz.

Farklı uzunluktaki neylere göre kamışın çap orantısı olmalıdır. Mesela; kız ney yaklaşık 70cm uzunluğunda düşünürsek; üst çapının 20-22mm olması düşükken, 30mm üstü fazlaçaplıdır. Ama süpürde için 22mm süpürde için normalken, 25mm üstü çaplıdır... Kamışın ney çeşidine göre çapsız olması ; pes(dem) seslerin zor çıkması, seslerin daha zor çıkmasına ve volümlerin düşük olmasına sebebiyet verirken çok çaplı olması; tiz seslerin zor çıkmasına ve neyi üfleyen kişinin daha fazla efor sarfetmesine sebeb olur. Dikkat edilmesi gereken bir konuda kamışın üst çap ile alt çap arasındaki orantıdır... üst çap 28 mm olup alt çap 20mm ise neydeki sesler arasında entenasyon bozuklukları yaşanabilir.Kısacası orantılı bir kamış tercih edilmelidir.

Boğum-perde arasındaki uzaklık ve orantı bugün ney yapımcılarının çok azının dikkate aldığı, çoğu neyzenin haberi bile olmadığı bir ilişkidir. Boğumlar ile perde mesafeleri orantılı olmalıdır. Yani;70cm uzunluğuna, 8boğum 9parça girdi mi o kamış kız neyine uygundur diye bir şart yoktur. Uygun olabilmesi için; perdeler boğumları ortalamış, arka perde (aşiran) hem neyin ortasında hem de iki boğumu tam ortalamış olmalıdır.

Kamışın Hatay/Samandağ , Suriye Larzkiye, öncelikli olması(ege ve akdeniz yöreleri de olabilir)

Kesinlikle akort garantisi ya da sebepsiz değişim garantisi verilmelidir.

Ney üflemeye yeni başlayanlara "KIZ NEY" önerilse de, kendi fiziksel ölçülerinize uygun neyi almalısınız.

Neyi hocanıza üfletip denetmeden, onayını almadan gerekirse;para transferi yapılmamalıdır...

Eskişehir Web Tasarım